16.08.2018
Zanesljiva zmaga tudi na finskem
HJK HELSINKI – NK OLIMPIJA LJUBLJANA 1:4 (0:1)
Strelci: Chrisantus (85.); Issah (20.), Avramovski (72.), Rafinha (75., ag), Brkić (90+, 11m)

Helsinki, Telia 5G Areena, glavni sodnik: Yevhen Aranovskiy, pomočnika: Serhiy Bekker in Oleg Pluzhnyk, četrti sodnik: Anatoliy Abdula (vsi Ukrajina), delegatka: Jenni Kennedy (Anglija).

HJK: Rudakov, Klauss (Od 73. Vertainen), Rafinha, Riski, Alho (od 46. Dahlstrom), Peiponen, Sumusalo, Annan, Dominguez Rajo (od 64. Chrisantus), Obilor, Mensah. Trener: Mika Lehkosuo.

Olimpija: Ivačič, Putinčanin, Ilić, Zarifović, Štiglec, Tomić (od 61. Bagnack), Kapun, Kronaveter (od 65. Suljić), Avramovski, Savić, Issah (od 76. Brkić). Trener: Aleksandar Linta.

Rumeni kartoni: Peiponen (55.), Samusalo (79.), Vertainen (88.)

Na povratni tekmi tretjega kroga kvalifikacij za evropsko ligo so slovenski državni in pokalni prvaki v Helsinkih gostovali pri HJK-ju, ki so ga na prvi tekmi premagal s 3:0. Aleksandar Linta je v primerjavi s tekmo v Stožicah opravil eno spremembo, kaznovanega Matica Črnica je zamenjal Stefan Savić.

Z izjemo četrte minute, ko so Finci za trenutek ogrozili Aljaža Ivačiča, je v prvem polčasu ljubljanska zasedba povsem dominirala. Že v drugi minuti je Avramovski ogrel dlani domačega vratarja, kasneje pa so bili zmaji še bolj nevarni. V 14. minuti je Kapun odlično našel Savića, ta je v svojem slogu z leve strani prodrl v sredino, njegov strel je vratar odbil do Kronavetra, ki je žogo pospravil v mrežo. Toda gol ni veljal, saj je bila ljubljanska številka sedem v prepovedanem položaju. Zato pa povsem regularen gol šest minut kasneje. Tomić je odlično »odprl« domačo obrambo s podajo Kronavetru na levo stran. Slednji je prodrl v sredino in s perfektno odmerjeno podajo v prazen prostor zaposlil Issaha, ki je sijajno zaključil in povedel zmaje v vodstvo. Le to bi do konca polčasa še zraslo, saj je kar trikrat nevarno z razdalje poskusil Kronaveter, strel Savića pa so domači odbili v kot.

Tudi v drugem polčasu smo spremljali podobno zgodbo. Ljubljančani so brez težav kontrolirali potek srečanja. Domači so si priigrali nekaj pol priložnosti, a se Aljaž Ivačič ni dal premagati. Za nameček so zeleno-beli pretili iz protinapadov in do konca tekme dosegli še dva gola. Najprej je Avramovski pospravil odbitek po strelu Issaha v 72. minuti, v 75. pa še avtogol. Kapun je zadel prečko, žoga se je odbila v Rafinho, ki jo je poslal v lastno mrežo. Domači so pet minut pred koncem vendarle prišli do tolažilnega gola. V kazenskem prostoru je najvišje skočil Chrisantus dosegel gol za domače. Končni rezultat tekme pa je v sodniškem podaljšku postavil Goran Brkić, ki je realiziral enajstmetrovko, ki jo je priigral Stefan Savić.

Uvrstitev v playoff kvalifikacij za evropsko ligo je največji uspeh v zgodovini NK Olimpija Ljubljana. Časa za slavje ne bo, že v nedeljo bo namreč na sporedu večni derbi, čez točno sedem dni pa prva tekma v playoffu. Olimpija – Spartak Trnava, četrtek, 23. avgust, ob 20:00, v Stožicah!