Klub
sreda, 09. 03. 2022V sodelovanju z Zelenim muzejem
Tudi na tokratni domači tekmi – v nedeljo je v Stožicah gostoval Aluminij – smo združili moči z Zelenim muzejem in v VIP-prostorih največjega stadiona v državi pripravili prav poseben sprehod skozi zgodovino Olimpije v samostojni Sloveniji. Na ogled smo postavili osem vratarskih dresov iz različnih časovnih obdobjih našega kluba. Na mizi, ki jo je »varovalo« osem legendarnih zelenih sedežev z nekdanjega doma Olimpije, kultnega Centralnega stadiona za Bežigradom, so na prav poseben način zgodovino zmajev opisovali po svoje brez dvoma tako zelo različni, a hkrati vseeno tako zelo domači dresi našega kluba.
Katere drese smo postavili na ogled skupaj z Zelenim muzejem?
SEZONA 2000/01
Na prelomu tisočletja se je v slovenski ligi zgodila ena najbolj razburljivih sezon v zgodovini tekmovanja. V sezoni 2000/01 sta se Olimpija in Maribor do zadnjega kroga borila za naslov prvaka. Odločitev je padla za Bežigradom, kjer sta se tekmeca končala z 1:1, kar je bila voda na mariborski mlin. Ta dres je v sezoni 2000/01 nosil Nihad Pejković, ki je tedaj zaigral prav na vsaki od 33 ligaških tekem.
SEZONA 2000/01
Dres, ki je bil natisnjen, in hkrati dres, ki nikdar ni bil oblečen. Ta dres bi v sezoni 2000/01 moral nositi Dalibor Varkaš, ki pa se je še pred prvo tekmo preselil v vrste tedanjega drugoligaškega kluba Viator&Vektor Ljubljana iz Spodnje Šiške. Dres za Varkaša je bil pred začetkom tekmovalnega leta vseeno natisnjen in je danes varno spravljen v Zelenem muzeju.
SEZONA 2009/10
Tekmovalno leto 2009/10 bo šlo v zgodovino Olimpije kot tisto leto, v katerem je svojo (za zdaj) edino prvoligaško sezono v golu zmajev odigral danes zvezdnik svetovnega nogometa Jan Oblak. Toda Oblak sprva sploh ni bil številka ena. Ta dres je v sezoni 2009/10 nosil Damir Botonjić, tudi enkratni slovenski reprezentant, ki pa je v gol stopil le trikrat in potem svoje mesto prepustil Janu Oblaku.
SEZONA 2012/13
Po koncu potepanja po nižjih slovenskih ligah se je Olimpija na vse pretege trudila spet postati najboljši klubi v državi, a ji je to uspelo šele v letu 2016. Dokaj blizu prvemu mestu je prišla v sezoni 2012/13, ko je za prvakom Mariborom na koncu zaostala za osem točk. Ta dres je v tisti sezoni nosil Aleksander Šeliga, dolgoletni slovenski reprezentant, ki je bil član izbrane vrste tudi na svetovnem prvenstvu 2010.
SEZONA 2016/17
V sezono 2016/17 se je Olimpija podala kot – najboljša v državi! Na začetku tistega tekmovalnega leta je bil vratar številka ena Nejc Vidmar, ki pa ga je potem zaustavila neugodna poškodba. To je bila priložnost za mladega Roka Vodiška, ki je samozavestno stopil med vratnici, v celotni sezoni odigral 25 prvoligaških tekem in nase opozoril številne tuje klube. Poleti 2018 je iz Olimpije prestopil v Genoo.
SEZONA 2017/18
Tekmovalno leto 2017/18 bo za vse večne čase z zlatimi črkami zapisano v zgodovino Olimpije. Ljubljančane je tedaj s trenerske klopi vodil Igor Bišćan; zmaji so osvojili rekordno število točk, prejeli rekordno malo zadetkov in postali tako državni kot tudi pokalni zmagovalci. Ta dres je v tisti sezoni nosil Nejc Vidmar, ki pa je zaradi poškodbe odigral zgolj osem tekem.
SEZONA 2019/20
Preden je Matija Orbanić v 24. krogu aktualne sezone slovenske lige ubranil enajstmetrovko Almedinu Ziljkiću in spravil v slabo voljo navijače Olimpije, je bil vratar iz Hrvaške tudi član zmajev. Toda Orbanić v golu zeleno-belih ni odigral niti ene prvoligaške tekme. Svoj edini nastop je zabeležil v slovenskem pokalu, in sicer 19. septembra 2019, ko je Olimpija doma izgubila z Rudarjem in izpadla.
SEZONA 2020/21
V tekmovalnem letu 2020/21 je Olimpija prišla do svoje sedme zmage v slovenskem pokalnem tekmovanju. Zmaji so se 25. maja 2021 v finalu v Kopru pomerili s Celjem in ga zasluženo premagali. Končalo se je z 2:1 za Olimpijo, za katero sta gola zabila Đorđe Ivanović in Nik Kapun. V golu Olimpije je tedaj stal Žiga Frelih, ki se je kot član Olimpije z dobrimi igrami prebil tudi do slovenske članske reprezentance.